Terleme Botoksu

Terleme botoksu uygulamasının gereksimi Terleme vücut için fizyolojik bir olaydır. Strese girdiğimizde, sıcak bir ortamda ya da hormonal etkilerle vücutta ter bezleri aktifleşir. 

Bu durum vücudun kendi içinde su dengesinin, vücut ısısının ve cildin nem dengesi için de önemli rol oynar.  Ancak bu ter bezlerinin çalışması bazen normalden fazla olabilir. 

Bu duruma aşırı terleme yani hiperhidrozis denilir.

 En sık aşırı terleme bölgeleri el içi, ayak tabanı, koltuk altı ve alın’dır. 

Aşırı terleme toplum içinde kişi için çok rahatsız edici olabilir. Bu bölgelerdeki aşırı terleme kıyafetlerin ıslanmasına ve kötü görünüme sebep olabilir. Özellikle bu durum kişinin hem sosyal hem de iş yaşantısını olumsuz etkileyebilir.

Koltuk altı Terleme Botoksu

Koltuk altı bölgesi vücutta en sık aşırı terleme şikayeti ile başvurulan alandır. Koltuk altı terlemesi herkeste görülür. 

Ama sorun bu bölgenin aşırı terlemesidir. Bu bölgelere Terleme botoksu uygulaması en basit tedavi yöntemidir. 

Ter bezlerinin aktivitesini botox geçici olarak durdurur veya azaltır. Kişi stresli durumlarda ya da sunum yaparken toplum içinde rahat eder.

Koltuk altına Terleme botoksu yapılması basittir. Koltuk altları temizlenir. Terlenen alan çerçeve içine alınır. Gerekli olgularda iyot-nişasta testi ile terleme alanı tam olarak tespit edilir. 

Daha sonra bu alan 2 cm aralar ile işaretlenir. Her bir bölgeye 3 ünite uygulanır. Toplamda her iki koltuk altına 1 flakon-100 ünite uygulaması yeterlidir. 

Eğer dysport uygulanacaksa 150-200 ünite uygulanmalıdır. Etkinlik genelde 6 ay sürer. Tekrarlanan dozlar etkinin devamlılığını sağlar.

El Terleme Botoksu

Aynı koltuk altındaki gibi el ayası ve parmak içlerinin aşırı terlemesi de can sıkıcı bir durumdur. Ele alınan her şeyin ıslanması ya da kalem bile tutamama rahatsız edici bir durumdur. Bu durum sosyal ortamlarda kişinin günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkiler.

El botoksu da koltuk altı terleme botoksu uygulamasına benzerdir.


 İyot-nişasta testi le elin ve parmakların iç yüzeyinde en fazla terleyen alanlar belirlenir. 


Bu bölgelere 100 ünite ya da 200 ünite dysport paylaştırılır. 


Estetik uygulamalara göre % 66 daha dilüe formda hazırlanır. 

Bu seyreltilmiş içerik uygulama noktasının etrafındaki alanlara daha iyi penetre olmasını sağlar. Etki 3. Gün başlar ve 7. Gün maksimum etkinliğe ulaşır. 6 aya yakın süre bu etkinlik devam eder.

Ayak Terleme Botoksu

Vücuttaki aşırı terleme koltuk altı, el ya da ayakla sınırlı değildir. Vücuttaki herhangi bir bölgede de olabilir. 


Yüzde de en sık alın bölgesinde aşırı terleme görülür. Alına yapılan estetik uygulamalar alın terlemesini azaltmakta çok etkin olmazlar. 


Çünkü alına yapılan botoks  daha derine yani kaş içine uygulanır.


 Dolayısıyla da bu uygulama sadece kaslar üzerine etki eder, cilt içine etki etmez.

Aşırı terleyenler için terleme botoksu cilt içine uygulanmalıdır ki cilt içindeki ter bezlerine etki etsin.

Bu yüzden eğer terleme tedavisi için alın bölgesine uygulanacaksa uygulama cilt içine ve daha seyreltilmiş konsantrasyonlarında yapılmalıdır. 


Bu sayede alındaki aşırı terleme için tedavi yapılmış olunur. 

Uygulama dozu 25 ünite, dysport içinse 75 ünitedir. Etkinlik süresi 180 gün kadar sürer.

error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
WhatsApp chat